Stenisław Lem urodził się 12 września 1921 roku we Lwowie,  a zmarł 27 marca w Krakowie.

Był on polskim pisarzem, filozofem i eseistą. Do dzisiaj jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, a były czasy kiedy zaliczał się do grona najbardziej poczytnych nieanglojęzycznych pisarzy s-f.

Książki Stanisława Lema zostały przetłumaczone na 41 języków, a ich łączny nakład wyniósł około 27 milionów egzemplarzy.

W znacznej mierze, dorobek Stanisława Lema obejmuje dzieła które odnosiły się do futurologii czy filozofii, a dotyczyły rozważań na temat technologii, trudności w odbieraniu informacji, wzajemnych relacji pomiędzy istotami, ograniczenia intelektualnego czy miejscu człowieka we wszechświecie.

Większość z tych rozważań, zawarta jest w naukowo-fantastycznych, co sprawia iż są dużo trudniejsze w odbiorze. Chociaż z drugiej strony, taki sposób przekazywania emocji może być łatwiejszy w odbiorze, poprzez na przykład pominięcie problemów dyskursu akademickiego.

Właśnie z tego powodu, Lem przez całe życie był nedoceniany jako filozof, a do dzisiaj kojarzony jest jedynie z fantastyką.

Wpływ Stanisława Lema na światową literaturę science-fiction, jest porównywalny do oddziaływania takich klasyków jak H.G. Wells, czy Olaf Stapledon.

Do najważniejszych dzieł Stanisława Lema zaliczamy następujące powieści:


    * Człowiek z Marsa (1946)

    * Astronauci (1951)

    * Dzienniki gwiazdowe  (1957)

    * Solaris (1960)

    * Wejście na orbitę (1962)

    * Summa technologiae (1964)

    * Bajki robotów (1965)

    * Cyberiada (1965)

    * Filozofia upadku (1968)

    * Filozofia przypadku (1968)

    * Opowieści o pilocie Pirxie (1968)

    * Bomba megabitowa (1999)